
Elindultak a budapesti Állatkert főszezoni élményprogramjai
Látványetetések, állattréningek, növénybemutatók és egyéb interaktív élmények várják a látogatókat. Izgalmas tréningek az oroszlánfókáknál és az elefántoknál, látványetetések a legérdekesebb állatoknál, lebilincselő gondozói merülések a Cápasuli lakóinál, exkluzív bepillantás a vadállatmentők munkájába vagy a gorillák családi életébe. Sok más hasonló különleges eseményt kínál a budapesti Állatkert „LégyOtt!” főszezoni élményprogram-sorozata. Már húsvét előtt, április 16-án elindult …

A Magyar Tudományos Akadémia mint sztálinista intézmény?
Schmidt Mária anyatigrésként védte meg kormányunkat és vezérét Látószög blogján, az éppen aktuális utolsó blogbejegyzésben 2025. április 14-én. Ha valakit érdekel – másként, hogyan is mondhatna véleményt –, akkor eláruljuk, hogy a „Az utolsó, szinte érintetlenül maradt sztálinista intézmény: a Magyar Tudományos Akadémia” c. blogbejegyzésről van szó. Erre természetesen Freund Tamás, az MTA rendes tagja, …

Katajjaq – inuit női torokéneklés
A katajjaq (vagy pirkut) az inuit közösségek egyik sajátos zenei formája, amelyet elsősorban nők gyakoroltak. Az inuitoknak nincs általános kifejezése a zenére. Ez a torokénekléses párbeszéd-ének egyszerre játékos és rituális funkciót töltött be és hagyományosan nők gyakorolták az észak-kanadai, grönlandi inuit közösségekben. Performance-szerűen, versengő dialógusként zajlott, ritmikusan ismétlődő hangképzésekkel, gyakran az állatvilág és a természet …

A hazai innovációk levédetése
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) idén is meghirdeti pályázatát. A pályázat a hazai vállalkozások, kutatóhelyek, valamint magánszemélyek számára nyújt akár 7,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást szellemi alkotásaik jogi védelméhez. A most induló felhívással lehetővé válik a hazai innovációk levédetése, amelynek 500 millió forintos keretösszegéből a hazai és nemzetközi oltalomszerzéssel …

Kollár János, az MTA külső tagja kapta a Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat
A Bolyai János Nemzetközi Matematikai Díjat minden ötödik évben adja ki a Magyar Tudományos Akadémia. A rangos elismerést az kapja, aki a megelőző 15 évben bárhol és bármilyen nyelven megjelent, legkiválóbb, áttörő jelentőségű, saját új eredményeket, módszereket bemutató matematikai monográfia szerzője, tekintetbe véve a megelőző tudományos munkásságát is. A díj odaítéléséről döntő bizottság szerint Kollár …

Ragadós száj- és körömfájás
Magyarországon 52 év után először jelent meg újra, az állatokra veszélyes, ragadós száj- és körömfájás betegség. Hazánk 2025. március 7-én értesítette az Állategészségügyi Világszervezetet (WOAH) a ragadós száj- és körömfájás (Foot-and-Mouth Disease, FMD, magyar rövidítése RSzKF) kitöréséről. A járványt egy Győr-Moson-Sopron vármegyei kisbajcsi tanya szarvasmarha-állományában észlelték, a szlovák határtól 1 kilométerre. A járványkitörés következtében Magyarország …

A hunok eredete és egy évszázados vita vége
Messzire nyúló genetikai kapcsolatokat tártak fel az ELTE kutatói Belső-Ázsia és a Kárpát-medence között. A HistoGenes projekt keretében működő nemzetközi kutatócsoport az európai hun korszak egyes személyeit közvetlenül összekapcsolta a korábbi, ázsiai Hun Birodalom néhány magas rangú személyével. Ugyanakkor azt is bemutatták, hogy a teljes korabeli Kárpát-medencei népességet tekintve csak kevesen voltak kelet-ázsiai származásúak. Továbbá …

Nyolc éve hunyt el Oláh György, a klímabarát kémia Nobel-díjas magyar tudósa
Oláh György a Műegyetem egykori oktatója a 20. század egyik legjelentősebb tudósaként számon tartott ember. A Műegyetem díszdoktora, akinek nevéhez közel 100 szabadalom köthető és, aki kutatásaiért 1994-ben Nobel-díjat kapott. Találmánya a globális felmelegedés problémájára is megoldást kínált, ő alapozta meg a hazai műanyagipari kutatást és gyártást, eredményei pedig a nemzetközi vegyipari termelést forradalmasították. Oláh …

Fényérzékeny jelölési módszer a gyógyszerkutatásban
Magyar kutatók egy új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely segít azonosítani a gyógyszermolekulák célzott kapcsolódását a betegséget okozó fehérjékhez. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának új technológiája nemcsak egyszerűbb és hatékonyabb, mint a korábbi megoldások, hanem olcsóbb és biztonságosabb is. Ahogy régen a fények vezették a hajókat az ismeretlen kikötőkbe, úgy segítik …