
Elindultak a budapesti Állatkert főszezoni élményprogramjai
Látványetetések, állattréningek, növénybemutatók és egyéb interaktív élmények várják a látogatókat. Izgalmas tréningek az oroszlánfókáknál és az elefántoknál, látványetetések a legérdekesebb állatoknál, lebilincselő gondozói merülések a Cápasuli lakóinál, exkluzív bepillantás a vadállatmentők munkájába vagy a gorillák családi életébe. Sok más hasonló különleges eseményt kínál a budapesti Állatkert „LégyOtt!” főszezoni élményprogram-sorozata. Már húsvét előtt, április 16-án elindult …

Ragadós száj- és körömfájás
Magyarországon 52 év után először jelent meg újra, az állatokra veszélyes, ragadós száj- és körömfájás betegség. Hazánk 2025. március 7-én értesítette az Állategészségügyi Világszervezetet (WOAH) a ragadós száj- és körömfájás (Foot-and-Mouth Disease, FMD, magyar rövidítése RSzKF) kitöréséről. A járványt egy Győr-Moson-Sopron vármegyei kisbajcsi tanya szarvasmarha-állományában észlelték, a szlovák határtól 1 kilométerre. A járványkitörés következtében Magyarország …

Az első faj, amit egy drónnal fedeztek fel
A National Tropical Botanical Garden dróncsapata által végzett felmérés során egy rejtélyes Schiedeát figyeltek meg 2021 decemberében a Waiahulu-völgy meredek, sziklás sziklafalain a Kaua’i Waimea-kanyonjában. Ezt követően 2022 márciusában egy újabb felmérést végeztek, és a drón alatt felfüggesztett távirányítós vágóeszköz segítségével begyűjtötték az első herbáriumi példányt. Így ez a tudomány számára eddig ismeretlen szegfűfaj lett az első, …

Holdtalajban nőttek a mustárnövények
A világon elsőként életképes magokat teremtek a MATE holdtalajban elültetett mustárnövényei. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE) egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni. Ráadásul annyira jól érezték magukat a szokatlan körülmények között, hogy három életképes maggal is megajándékozták a MATE kutatóit, amelyre eddig világszinten még nem volt példa. A mustármag szimbolikus növény, egy Bibliai …

A nagyvárosokban elszaporodtak a csótányok
A teljesen veszélytelenek, de a szemünknek és a lelkünknek általában nem kedves erdei csótányok már a nagyvárosok kertjeibe is bevették magukat. Az elmúlt hetekben hazai nagyvárosokban, de főleg a fővárosban jelezték a kertes házakban élők, több fórumon is, hogy egyre több csótánnyal lehet találkozni a lakásokban. Szerencsére ezek „csak” erdei csótányok és nem a betegségek …

Hol élnek leggyakrabban siklók?
Magyar kutatók megtalálták az okát, miért van több sikló a városias tóparti településeken. Meglepő lehet, de vannak olyan állatok, amelyek kedvelik a városias környezetet, hiszen nagyobb számban fordulnak elő például a Balaton partján. Ez az eredmény a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatóit is meglepte, amikor a mesterséges tóparti élőhelyek hatását vizsgálták a kockássikló-populációk méretére …

Idén korábban ébredtek a poloskák
A HUN-REN entomológusa szerint az április nyár utáni „február” segíthet abban, hogy idén kevesebb legyen a poloska. Közel 900 poloskafaj él hazánkban, mostanság valójában egyetlen fajt emleget „poloskaként” szinte mindenki Magyarországon. Ez pedig az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), amelyet évente kétszer, ősszel és tavasszal érzékelünk nagy számban. Szeptember-október környékén csoportosan vonulnak téli pihenőre, melynek kedvelt …

Réti csík – az év hala 2024-ben
Európában valószínűleg az első olyan hal volt, amelyet különböző edényekben tartottak a házakban. Miért? Mert képes volt a vihart már 24 órával előre jelezni. Sőt, a 19. századig a magyar halászat nagy hagyományokkal rendelkező, különleges ágazatát jelentette az úgynevezett „csíkászat” is. A Magyar Haltani Társaság 15. alkalommal szavazott arról, hogy mi legyen az év hala. 2024-ben …

A polipok és a tintahalak mesterei az RNS-szerkesztésnek
A fehérjék előállítására vonatkozó genetikai utasítások között egy kis változtatás is megakadályozhatja, hogy egy fehérje megfelelően végezze a feladatát. Ez halálos következményekkel is járhat és a változtatás csak alkalmanként hasznos. De nem akkor, ha polip vagy. A polipok sokak szerint olyanok, mint a köztünk élő idegenek. Sok mindent másképp csinálnak, mint a szárazföldi állatok, vagy …

Először dekódolták egy kihalt állat RNS-ét
Egy tasmán tigris vagy más néven erszényes farkasból nyert RNS részletekkel szolgált a kihalt állat sejtjeinek működéséről. A kutyaméretű, kihalt állat sárgás színű bundáján sötét csíkok húzódtak. Az állkapcsa pedig több mint 80 fokban nyílt ki. Sajnos a 19. század végén minden elejtett kifejlett tasmán tigris után fejpénzt adtak, így az állatokat majdnem a kihalásig …