MI, MAGYAROK
mert fontos, hogy mi történik itthonA Magyar Tudományos Akadémia mint sztálinista intézmény?
Schmidt Mária anyatigrésként védte meg kormányunkat és vezérét Látószög blogján, az éppen aktuális utolsó blogbejegyzésben 2025. április 14-én. Ha valakit érdekel – másként, hogyan is mondhatna véleményt –, akkor eláruljuk, hogy a „Az utolsó, szinte érintetlenül maradt sztálinista intézmény: a Magyar Tudományos Akadémia” c. blogbejegyzésről van szó. Erre természetesen Freund Tamás, az MTA rendes tagja, …
Nyolc éve hunyt el Oláh György, a klímabarát kémia Nobel-díjas magyar tudósa
Oláh György a Műegyetem egykori oktatója a 20. század egyik legjelentősebb tudósaként számon tartott ember. A Műegyetem díszdoktora, akinek nevéhez közel 100 szabadalom köthető és, aki kutatásaiért 1994-ben Nobel-díjat kapott. Találmánya a globális felmelegedés problémájára is megoldást kínált, ő alapozta meg a hazai műanyagipari kutatást és gyártást, eredményei pedig a nemzetközi vegyipari termelést forradalmasították. Oláh …
Fényérzékeny jelölési módszer a gyógyszerkutatásban
Magyar kutatók egy új, fényérzékeny jelölési módszert fejlesztettek ki, amely segít azonosítani a gyógyszermolekulák célzott kapcsolódását a betegséget okozó fehérjékhez. A HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának új technológiája nemcsak egyszerűbb és hatékonyabb, mint a korábbi megoldások, hanem olcsóbb és biztonságosabb is. Ahogy régen a fények vezették a hajókat az ismeretlen kikötőkbe, úgy segítik …
Robotizált orvostudomány az SZTE-n
Évtizedes hagyományok, felhalmozott tudás, modern eszközpark és nyitottság, szándék a betegek érdekeit szolgáló innovációk kifejlesztésére, alkalmazására. Mindez viharos sebességgel zajlik a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) és tulajdonképpen a világban is. A robotizált orvostudomány legalább annyira menő, mint az AI. De év elején az SZTE újabb mérföldkőhöz érkezett. A Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján …
Tudomány Mindenkinek Hackathon
A Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara által 2025. február 28-án negyedik alkalommal rendezték meg a Tudomány Mindenkinek Hackathont. A Társadalmi Innovációs Nemzeti Laboratórium keretében megvalósuló „Tudomány Mindenkinek” alprojekt fő célkitűzése, hogy a tudományos kutatási eredményeket közérthető módon juttassa el a nagyközönséghez. Ezt a törekvést támogatja a Tudomány Mindenkinek Hackathon verseny, amelynek során egy előre kiválasztott, már …
Digitális arcrekonstrukció
Dr. Kis Luca digitális arcrekonstrukciói segítségével szembenézhetünk a múltban élt emberekkel. A digitális arcrekonstrukció biztosan sok fiatal fantáziáját megmozgatja. Dr. Kis Luca, az SZTE Biológiai Intézet Embertani Tanszékének tudományos munkatársa az országban egyedülálló módon embertani leletek egykori arcának digitális rekonstrukciójával foglalkozik. Dr. Kis Luca biológia-rajz szakos tanárként végzett az SZTE-n, az egyetem második évében találkozott …
Magyarországon egyedülálló orvosetikai képzést kapnak az SZTE hallgatói
Dr. Tari Gergely, az SZTE orvosi etika oktatója szerint, hazánkban sokkal kevesebb a beültethető szervek száma, mint amennyire szükség lenne. A szakember szerint, a témával kapcsolatos hatékonyabb kommunikáció jelentősen javítana a helyzeten. Dr. Tari Gergely ezért is büszke arra, hogy a szegedi hallgatók valós tapasztalatokon alapuló, gyakorlatorientált orvosetikai képzés formájában találkoznak például a szervátültetés etikai …
Magyarországon lehet a világjárványok egyik jelentős nemzetközi modellezési központja?
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) lehet a jövőbeli világjárványok egyik jelentős nemzetközi modellezési központja. A világjárványok sok embert félelemmel töltenek el. Ezért egy esetleges új világjárványra adott gyors és összehangolt válasz módszertanának kidolgozása a célja annak a kutatási programnak, amellyel a Szegedi Tudományegyetem a japán Kyotói Egyetemmel és az amerikai Yale Egyetemmel közös konzorciumban nyert HU-rizont …
Az első női fegyveres temetkezés a honfoglalás korából
Bár a feltáráskor férfinak hitték, kiderült, hogy valójában egy nő volt a fegyverekkel eltemetve. A szegedi egyetemen azonosították az első női fegyveres temetkezést a honfoglalás korabeli Kárpát-medencéből. A lelet azonosításában a Szegedi Tudományegyetem volt és jelenlegi munkatársai vettek részt. A sárrétudvari-hízóföldi temetőből származó embertani leleteket az SZTE Embertani Tanszék gyűjteményében őrzik. Itt található az ország egyik …
Pannon Egyetem és a mérnöki tudományok
A felsőoktatási intézményekbe történő jelentkezés február 15-ei határidejéig még a világ is megfordulhat. Fontosnak tartjuk elmondani, hogy a mindenki által ismert és vágyott nagy egyetemek mellett a kisebb vidéki egyetemek az oktatás univerzumának rejtett naprendszerei lehetnek. Éppen ezért jó, ha tudjuk, hogy a veszprémi, és ezen kívül még négy kampuszon (Ajka, Zalaegerszeg, Nagykanizsa, Kőszeg) működő …
2025 tavaszától indul az MI egyetemi oktatása az ELTE üzleti képzéseiben
Az ELTE Gazdaságtudományi Kar (ELTE GTK) új fejezetet nyit a hazai üzleti képzésben. 2025 márciusától egy speciális tantárgy keretében indul el a képzés, amely a generatív mesterséges intelligencia felelős és etikus használatára készíti fel a hallgatókat. Az MI egyetemi oktatása komoly versenyelőnyt biztosíthat a munkaerőpiacon. Az ELTE GTK 2024 nyarán döntött arról, hogy mesterséges intelligencia …
Megfigyelték az emlékek születését
Egy magyar fejlesztésű 3D-lézerpásztázó mikroszkóp segítségével elsőként sikerült élő állatban, másodpercek töredéke alatt, az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban megfigyelni az emlékek születését. Losonczy Attila és kutatócsoportjának legújabb felfedezése új távlatokat nyithat az időskori és neurológiai betegségek kezelésében. A New York-i Columbia Egyetem Zuckerman Intézet, a Rózsa Balázs által vezetett BrainVisionCenter, valamint a HUN-REN Kísérleti …
Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása
Több mint 300 térkép, közel 40 ezer településre vetítve mutatja be hazánk, nemzetünk múltját és jelenét Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása. Magyarország Nemzeti Atlaszának legújabb kiadása például látványos térképeken szemlélteti a magyar Nobel- és Oscar-díjasokat. De az olimpiai bajnokainkat is felrajzolták a térképekre. A kiadó és a munkálatok koordinátora ezúttal is a HUN-REN Csillagászati és …
Megnyílt a Herman Ottó tiszteletére rendezett kiállítás a Néprajzi Múzeumban
A tárlat, mely a Néprajzi Múzeumban 2024. december 13-ától látogatható, a polihisztornak állít emléket születésének százkilencvenedik és halálának száztizedik évfordulója alkalmából. A Néprajzi Múzeum és az Országgyűlési Múzeum közös kiállítása 2024.12.13.-ától egészen 2025.06.30.-áig látogatható. A kiállítás fő törekvése, hogy a Néprajzi Múzeumban őrzött és Herman Ottóhoz köthető közel háromezer-ötszáz darabot számláló tárgyi anyag (egy része) …
Pécs múzeuma 120 éves
A Janus Pannonius Múzeum (JPM), Pécs múzeuma 2024 novemberében 120 éves évfordulóját ünnepli. A múzeum története 1904. november 27-ig nyúlik vissza, amikor még Pécsi Városi Múzeumként nyitotta meg első állandó kiállítását. Pécs múzeuma a mai nevét 1951-ben kapta, azóta pedig hazánk egyik meghatározó múzeumává fejlődött. A magyar képző-és iparművészet, néprajz, régészet, természettudomány, helytörténet országosan is …